arrow logo
Titulní strana  •Novinky  •Vliv bio složky v motorové naftě na motorový olej?

Vliv bio složky v motorové naftě na motorový olej?

Doporučujeme – měňte olej častěji. Důležitým rizikem, které by mělo majitele dieselového automobilu zajímat, je reakce motorového oleje, do nějž v každém motoru malé množství nespáleného paliva proniká.

Toto množství se zvyšuje jednak s častými krátkými jízdami za studena, jednak se stářím motoru a opotřebením pístních kroužků, ale také s počtem regenerací filtru pevných částic. Většina motorů vybavených filtrem totiž na provedení regenerace potřebuje vstříknout naftu do válce během výfukového zdvihu a dopravit ji do výfukového potrubí nespálenou. A za nepříznivých podmínek má tato dávka nafty sklon místo odpaření kondenzovat na stěnách válce a ředit olej. Toto riziko platí i u čisté fosilní nafty, biosložky mají ovšem vyšší teplotu destilace, a tak je jejich schopnost kontaminovat olej proporčně vyšší než jejich procentuální obsah v palivu. "Estery zrychlují degeneraci motorového oleje a snižují jeho viskozitu. Při současném 6-7% obsahu biosložky a přiměřených intervalech výměny oleje to neznamená žádnou hrozbu, čím déle však olej v motoru používáme, tím rychleji tyto procesy probíhají. Průnik biosložek jako další degenerativní prvek by tedy měl motoristům připomenout nejen starou pravdu o vhodnosti třetinového zkrácení výměny oleje při častých jízdách za studena, ale hlavně zvýšenou opatrnost při spoléhání na různé lákavé prodloužené servisní intervaly, které motorům nepřinesly nic dobrého ani za časů čisté fosilní nafty.                                                                        

Na co dát pozor:

Jednoznačně největší problém spojený s biopalivy je jejich skladování. Oxidace je rychlejší, probíhá přitom i v nádrži stojícího automobilu. Oxidace přitom v krajním případě působí gelovatění metylesterových složek a ztrátu čerpatelnosti paliva. Motorová paliva s obsahem biopaliv jsou určena k okamžité spotřebě. Legislativně zatím tato změna není ošetřena, proto doporučujeme časové omezení užití směsi nebo skladování paliva za přesně definovaných podmínek. Takové omezení se tedy týká především sezónně používaných strojů jako jsou traktory nebo sněžné rolby. Osobním vozům, ve kterých se natankované palivo spálí během několika dnů či týdnů, rizika spojená s degradací paliva nehrozí.

Přijďte si k nám natankovat kvalitní motorovou naftu Extra Drive Diesel®. Více...

logo

MADOIL s.r.o.

Sovadinova 3552/10a, 690 02 Břeclav

Volejte ZDARMA: 800 213 214

objednavky@madoil.cz www.madoil-servis.cz www.madoil.cz

Po - Pá 7:00 - 15:30